Zainwestuj w siebie – samodoskonalenie zawodowe…

Opublikowany: 2012/09/25

Konkurencja na rynku pracy jest bardzo silna. Na jedno wolne stanowisko ubiega się zazwyczaj wielu chętnych. Ciężko wybić się z tłumu i zostać zauważonym. Jest jednak parę sposobów, dzięki którym to właśnie Ty zostaniesz wybrany przez pracodawcę. Zwiększ swoje szanse i walcz o podium na najwyższym miejscu. Pamiętaj, że to właśnie trening czyni mistrza. Trzeba włożyć sporo wysiłku i zaangażowania, żeby odnieść sukces zawodowy. Zainwestuj w siebie i podejmij działania ku lepszej pozycji społecznej.

Od czego zacząć?

Najgorsze są zawsze początki, ale warto podjąć pierwszy krok, gdyż potem będzie już tylko lepiej. Usiądź wygodnie w fotelu i zastanów się nad tym, co chcesz robić w przyszłości. Stwórz własny plan kariery zawodowej i sprecyzuj główny cel, który zamierzasz osiągnąć. Bardzo istotne jest ukierunkowanie się na konkretne stanowisko a nie błądzenie po omacku. Warto sprawdzić we wszelkich ogłoszenia w prasie, czy w Internecie, jakie wymagania stawiają pracodawcy odnośnie zawodu, który chcemy wykonywać w przyszłości. Zrób mały rachunek sumienia i sprawdź, na ile pasujesz do podanego profilu. Nie przejmuj się, jeżeli nie spełniasz wszystkich oczekiwań. To jest właśnie moment, w którym trzeba zastanowić nad tym, co ja mogę zrobić i jak żeby podnieść swoje kompetencje.

Możesz również skorzystać z pomocy naszych ekspertów z Corson.pl w analizie rzeczywistych kompetencji, dzięki badaniu testem Thomas’a PPA oraz osobistej rozmowie z doradcą. Nasi pracownicy pomogą Ci oszacować Twoje możliwości zawodowe. Warto skorzystać z Audytu Kariery, który znajduje się w naszej ofercie. Mając jasno sprecyzowany cel na przyszłość oraz świadomość swoich możliwości łatwiej jest podjąć proces doszkalania i doskonalenia zawodowego. Po co np. robić kurs z rachunkowości, gdy staramy się o pracę jako telemarketer. Oczywiście wszystkie zdobyte umiejętności są przydatne w życiu, jednak pamiętaj, że w CV warto pisać tylko to, co jest istotne z punktu widzenia konkretnego stanowiska a nie wypisywanie wszystkiego, co się robiło w życiu.

Umiejętności najczęściej wymieniane w ofertach pracy, czyli w co koniecznie trzeba zainwestować!

  • W dzisiejszych czasach, gdzie bardzo rozwinął się handel międzynarodowy praktycznie większość firm poszukuje pracowników z dobrą znajomością przynajmniej jednego języka obcego. Najczęściej oczekuje się znajomości języka angielskiego oraz niemieckiego. Nauka języka jest obowiązkowa w szkołach średnich, jednak istotne jest, aby ją kontynuować po ukończeniu szkoły. Na rynku jest wiele szkół językowych z bardzo ciekawymi ofertami, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Posiadając wszelkiego rodzaju certyfikaty ukończenia odpowiedniego poziomu z pewnością zrobisz dobre wrażenie na przyszłym przełożonym. Niektóre przedsiębiorstwa refundują swoim pracownikom tego typu szkolenia w ramach rozwoju osobistego.
  • Kolejnym bardzo często pożądanym wymogiem jest posiadanie prawa jazdy. Po co rezygnować z ciekawych ofert tylko i wyłącznie z braku mobilności. Warto iść na kurs i nabyć taką umiejętność a więcej drzwi będzie stało przed nami otworem. Niezależność i mobilność to ceniona cecha przez pracodawców. Nie tylko przydatne w pracy ale również w życiu osobistym.
  • Obsługa komputera i znajomość programów komputerowych to dziedzina warta naszej uwagi. Jeżeli pragniesz być idealnym kandydatem do pracy to postaraj się doszkolić. Warto zgłębiać techniki komputerowe, wystarczy chociaż umiejętność obsługi podstawowego pakietu programów, wiedza specjalistyczna potrzeba jest już na wyższych stanowiskach. Zapisz się na warsztaty i wykorzystaj je w stu procentach.

Wyżej wymienione wymogi to pakiet, który praktycznie pojawia się w większości ofert pracy i na prawdę warto rozwijać się w tym kierunku, żeby posiadać pewne podstawy, dzięki którym łatwiej jest wejść na rynek pracy. Posiadanie wykształcenia kierunkowego oraz doświadczenia zawodowego, które nabywamy w ciągu całego życia to niestety nie wszystko. Coraz większe znaczenie dla pracodawcy ma posiadanie przez kandydata umiejętności miękkich.

Szkolenia z zakresu kompetencji miękkich…

… na pewno zwiększą Twoje szanse na rynku pracy. Są to, tak zwane umiejętności psychospołeczne, cechy związane z naszą osobowością. Czasami to właśnie one mogą zadecydować o tym, czy dostaniesz wymarzoną pracę. W przypadku, gdy jest kilku kandydatów, którzy spełniają wymogi formalne, potencjalny pracodawca wybierze osobę, która jest bardziej komunikatywna, czy lepiej radzi sobie ze stresem. Uczestnicząc w szkoleniach z autoprezentacji czy np. z siły perswazji zwiększasz swoją własną pewność siebie oraz zaczynasz wierzyć we własne możliwości. Wszystko zależy od Ciebie i od Twoich dobrych chęci. Spełnienie zawodowe to wystarczająca motywacja do podjęcia nauki.

Pamiętaj…

…,że to czego się nauczysz trzeba od razu wcielać w życie. Nowo nabytą wiedzę i umiejętności trzeba umiejętnie wykorzystać w praktyce, gdyż same suche fakty tak naprawdę nic nie dają. Nikt nie jest idealny i każdy może popełniać błędy. Istotne jest jednak, żeby wyciągać z nich wnioski i dążyć do osiągnięcia mistrzostwa w swoim fachu. Zadbaj o to, aby proces doskonalenia zawodowego trwał, jak najdłużej. Inwestycja w siebie to najlepsza inwestycja Twojego życia. Osiągniesz korzyści zawodowe oraz ogromną satysfakcję, że nie jesteś bierny.

Sywia Skrabulska
Corson.pl