Praca w korporacji – wieczna idylla?

Opublikowany: 2012/11/28

Zastanawiasz się nad pracą w dużej, międzynarodowej firmie? Przeczytaj nasz artykuł ,a podjęcie tej decyzji stanie się o wiele prostsze. Choć korzyści płynące z tejże oferty są znaczne, nie każdy sprawdzi się w takiej formie zatrudniania. Warto pamiętać o tym, że aby dobrze odnaleźć się w korporacji, należy wykazywać szereg określonych cech osobowościowych.

Dobrym początkiem będzie odpowiedzenie sobie na kilka zasadniczych pytań:

Czy źle się czuję w nieustanny wyścigu szczurów?
Tak / Nie

Czy stresuje mnie praca pod ciągła presją terminów?
Tak / Nie

Czy denerwuję się kiedy moje wyniki pracy są porównywane z wynikami innych pracowników?
Tak / Nie

Czy osiągnięcie relaksu po zbyt długim dniu pracy jest dla mnie problemem?
Tak / Nie

Czy praca jako anonimowy podwładny stanowi dla mnie problem?
Tak / Nie

Co mówi o Tobie drzewo decyzyjne?

Jeżeli na większość z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco powinieneś się zastanowić, czy praca w korporacji byłaby rzeczywiście tym czego pragniesz. Pamiętaj że zadania wykonywane z pasją i w atmosferze odpowiadającej Twoim preferencjom szybciej zagwarantują Ci osiągnięcie sukcesu. Choć międzynarodowe firmy kuszą wysokimi wynagrodzeniami, nie jest to praca dla każdego. Pochopne podjęcie posady w takim zakładzie, może spowodować, że Twój zapał szybko się wypali.

Zanim podejmiesz decyzję przeanalizuj wady pracy w korporacji

 1. Nieustanny wyścig szczurów

 2. Wstępując w szeregi dużej firmy musisz liczyć się z faktem, iż tempo pracy jest bardzo duże. Znajdziesz się wśród ogromnej liczby współpracownik, gdzie szanse na awans mają jedynie najlepsi. Rzadko doświadcza się koleżeńskiej pomocy, która tak często jest spotykana w małych zakładach. Wszyscy w ramach cichej rywalizacji chcą zaimponować Zarządowi, by wzmocnić swoją pozycję w firmie. Najbardziej doceniani są efektowni i ambitni pracownicy. Dlatego niejednokrotnie, aby utrzymać swoje stanowisko trzeba zostać w pracy po godzinach celem udowodnienia zaangażowania i poświęcenia dla korporacji.

 3. Ciągła presja terminów

 4. Korporacja to duże pieniądze, dlatego wszystkie zadania trzeba wykonywać solidnie, jednak w jak najkrótszym czasie. Sprawdzisz się jeśli narzucona na Ciebie duża liczba obowiązków nie stresuje Cie, a motywuje do działania. W tej pracy potrzebna jest duża odporność psychiczna. Niejednokrotnie odbycie zaplanowanego z dużym terminem urlopu okaże się niemożliwe, gdyż w tym czasie będziesz bezwzględnie potrzebny firmie.

 5. Praca w korporacji, a życie rodzinne

 6. Dla wielu ludzi w pełni poświęcających się firmie, zanika cienka granica pomiędzy pracą, a sferą życia rodzinnego. Po długim dniu spędzonym całkowicie na wypełnianiu obowiązków, nie potrafią oni zrelaksować się w cieple domowego ogniska. Umiejętność szybkiego przechodzenia w stan relaksu powinna być także cechą dobrego pracownika korporacji. Mała liczba wolnych godzin musi wystarczyć, aby organizm się zregenerował. Osoby nieradzące sobie ze stresem, będą zbyt zmęczone, a tym samym mało efektywne w pracy.

 7. Anonimowość

 8. Praca w małych zakładach niejednokrotnie daje poczucie rodzinnej atmosfery. Szef potrafi przychylnym okiem spojrzeć na indywidualne potrzeby pracowników, gdy np. w wyjątkowej sytuacji potrzebują dnia wolnego. Praca w korporacji daleko odbiega od takiego schematu. Nieobecność jednego z pracowników wiąże się ze zbyt dużą stratą pieniężną lub problemami z zachowaniem ciągłości pracy.

Wady są równoważone przez zalety

 1. Duża możliwość samorozwoju

 2. Korporacje dają możliwość odbycia różnorodnych szkoleń. Często inwestuje się w dalsze dokształcanie pracowników. Firma dopłaca do edukacji umożliwiającej rozwój osób zatrudnionych.

 3. Świadczenia dodatkowe

 4. Jeśli nadal nie jesteś przekonany do pracy w korporacji może przekona Cię służbowy telefon, komputer, a nawet samochód? Mało? Dołącz do tego nowoczesne biurowce z własnymi parkingami, często zlokalizowane w najlepszym punkcie miast. Ponadto nie musisz rano przygotowywać kanapek lub w przerwach szukać restauracji. Korporacja posiada własną stołówkę. Nie wydawaj pieniędzy na karnet do siłowni. W pracy znajdziesz sale sportowe z nowoczesnym sprzętem.

 5. Przestrzeganie przepisów prawa pracy

 6. Tak duże przedsiębiorstwa nie mogą sobie pozwolić na problemy z prawem. Działają przecież na międzynarodowej arenie, więc muszą dbać o reputację. Także ryzyko upadku takiej firmy jest o wiele mniejsze, niż małych, rodzinnych interesów.

 7. Wysokie zarobki

 8. Są chyba jednym z najważniejszych zalet pracy w międzynarodowej firmie. Korporacji zależy na wykwalifikowanej kadrze, dlatego na pewno odpowiednio wynagrodzą Twoje zaangażowanie.
  Ostateczna decyzja należy do Ciebie.
  Zestawiając wszystkie zalety i wady korporacji sam musisz zdecydować, czy jest to praca odpowiednia dla Ciebie. Niewątpliwie wysokie zarobki są kuszące, lecz dobrze zastanów się czy będziesz w stanie poradzić sobie ze stresem związanym z takim rodzajem pracy.