Czym są szkolenia Outdoor?

Opublikowany: 2012/09/14

Będąc osobą aktywną na rynku pracy zapewne uczestniczyłeś bądź będziesz uczestniczył w róznego rodzaju szkoleniach. Głównym zadaniem takich szkoleń jest podniesienie Twoich kompetencji zawodowych, a co za tym idzie zwiększenie szans wzbicia się na szczyty własnej kariery. Standardowe szkolenia odbywają się za zamkniętymi drzwiami, co nie koniecznie może nas zachęcać. Nie musisz się martwić! Niektóre przedsiębiorstwa organizują dla swoich pracowników szkolenia, które na pewno spodobają się ludziom poszukującym ciekawych doznań.

Szkolenia outdoor…

… zgodnie z definicją zawartą w Kodeksie Outdoor’u stworzonego przez Polskie Stowarzyszenie Trenerów Outdoor to ” (…) zajęcia szkoleniowe, integrujące zespoły lub motywacyjne, odbywające się na świeżym powietrzu i wykorzystujące co najmniej jeden z poniższych elementów:

 • gry terenowe,
 • sport amatorski lub wyczynowy,
 • techniki militarne lub wojskowe,
 • wiedzę o przetrwaniu w trudnych warunkach (survival),
 • różne formy rekreacji lub kształcenia na wolnym powietrzu.”

Firmy szkoleniowe wybierają przeróżne tereny, mogą to być np. łąki, lasy, góry, parki. Są to miejsca, które znacznie różnią się od codziennego otoczenia pracy. Miejsca, których Ty nie znasz i powinny być dla Ciebie wyzwaniem. Profesjonalnie przygotowani trenerzy poddają nas wielu próbom wymagającym zaangażowania i determinacji. Przede wszystkim uczestnicząc w takich zajęciach uczymy się umiejętności zespołowych. Sytuacje wymagające spontanicznych reakcji mogą nam uświadomić, jak radzimy sobie w sytuacjach kryzysowych czy ocenić jaką rolę pełnimy w zespole. Przy okazji wspaniałych i ciekawych form rozrywki uczestnicy zdobywają fachową wiedzę i umiejętności, które potem z pewnością przyniosą pożądane efekty w środowisku zawodowym.

Co może Cię spotkać podczas takiego wyjazdu?

Poznaj przykładowe formy ćwiczeń Outdoor’u:

 • Gry edukacyjne i decyzyjne

 • Są to zajęcia, które dostarczają najwięcej wiedzy oraz pobudzają specjalistyczne umiejętności. Nie wymagają dużych nakładów i są najprostsze do przeprowadzenia. Wystarczy kawałek trawnika, na którym będziemy realizować drobne zadania . Minusem tego typu gier jest fakt, iż nie odczuwa się zbytnio adrenaliny, która zapewne u wielu z nas motywuje do zaangażowania się w dane ćwiczenie i pobudza wszystkie zmysły.

 • Gry na orientację

 • Stopień trudności wykonywanych zadań zależy od potrzeb grupy pracowniczej, firma szkoleniowa i pracodawca zapewne zadbają o to, żeby odpowiednio go dopasować. Zazwyczaj polega to na poszukiwaniu jakiegoś przedmiotu w terenie czy przejściu z jednego punktu do drugiego, realizując w między czasie zadania, dzięki którym możliwe jest osiągnięcie efektu końcowego.

 • Ćwiczenia linowe i wspinaczkowe

 • Dostarczają one wielu wrażeń i emocji, głównie ma walor integracyjny. Pod czujnym okiem instruktora uczestnik ma możliwość sprawdzenia swoich siły w wspinaniu się na góry, czy przechodzeniu przez mosty linowe. Jest to bardzo popularna w Polsce forma ćwiczeń, chętnie wykonywana przez uczestników ze względu na nie duży poziom trudności.

 • Gry scenariuszowe

 • Jest to bardzo ciekawy i ekscytujący sposób nauki. Realizując zadania krok po kroku dążymy do osiągnięcia ostatecznego celu. Gry są układane w taki sposób, aby uczestnik nauczył się, jak najwięcej konkretnych umiejętności np. komunikacji interpersonalnej, zarządzania czasem czy bycia liderem w zespole.

 • Ćwiczenia na wodzie

 • Tego typu ćwiczenia dają duży wachlarz możliwości dla klienta, gdyż można je dopasować do każdej grupy. Wszyscy znajdą coś dla siebie. Mogą to być proste i zabawne zajęcia na integrację w małym basenie, jak również ekstremalny spływ pontonem w dół rzeki.

 • Outdoor miejski

 • Jest to alternatywa dla ludzi znudzonych innymi, standardowymi formami ćwiczeń Outdoor’u, które odbywają się na łonie natury w lesie czy w puszczy. Uczestnicy są wywożeni zazwyczaj do małych miejscowości, w których nigdy nie byli. Mimo nieznajomości terenu i okolicy pracownicy muszą zrealizować specjalistyczne zadania. Jest to bardzo trudne i kosztowne do zrealizowania, dlatego dosyć rzadko korzysta się z tego typu ćwiczeń.

A co z kondycją fizyczną?

Zajęcia na świeżym powietrzu mogą kojarzyć Ci się z rywalizacją uzależnioną od kondycji fizycznej. Boisz się, że nie podołasz… a nie musisz!. Trener powinien organizować takie zajęcia, które wymagają rywalizacji nie uzależnionej od tego, czy ktoś jest wysportowany czy nie. Głównym celem jest pobudzenie cech, które przydatne są w środowisku zawodowym. Sukces zadania zależy od przyjętej taktyki, zaangażowania czy pomysłowości. Sprawdza się umiejętności radzenia sobie ze stresem, uczy organizacji czasu i wszelkiej efektywności pracy w grupie.

Przyjemne z pożytecznym…

… to idealna forma nauki. Wiadomo, że człowiek szybciej zapamięta to, co sam dokonał i wcielił w życie. Samo słuchanie wykładów nie daje takich efekt , jak nauka przez doświadczenie. Szkolenia, które wymagają aktywnego uczestnictwa pobudzają i motywują uczestników do działania. Zadania są ciekawe i wciągające, ale przede wszystkim posiadają walory edukacyjne. Zaangażowanie w tego typu szkoleniach jest bardzo istotne, gdyż działamy w zespole i nikt nie chce zostać w tyle. Warto przykładać się do zajęć, ponieważ pracodawca nie bez powodu organizuje wyjazd. Analizowane są potrzeby pracowników oraz ustalany jest główny cel szkolenia.