O białym uśmiechu w rekrutacji :)

Opublikowany: 2019/09/23

Z Magdaleną Ściepko, właścicielką firmy CorsonHR, zajmującą się rekrutacją na zlecenie firm, spotykamy się w siedzibie Kliniki Alfa – Med przy ul. Pestalozziego 7 w Bydgoszczy. Chcemy poznać opinię eksperta na temat związku kariery ze stomatologią.

Czy widzi Pani taką korelację?
Taka korelacja istnieje, tym silniejsza, im stanowisko bardziej eksponowane. Jeżeli rekrutujemy pracowników do działów w back- office, stan i wygląd naszego uzębienia ma mniejsze znaczenie, co nie oznacza, że wcale się nie liczy. Przecież te osoby również są w kontakcie z ludźmi, np. kolegami z działu czy przełożonymi. Jednak w przypadku rekrutacji na stanowiska managerskie, asystenckie, PR ,obsługi bankowej, sprzedaży czyli
wszędzie tam, gdzie pracownik firmy jest jej wizytówką, zdrowy i piękny uśmiech ma fundamentalne znaczenie. W tym przypadku niestety nawet najlepsze kompetencje zawodowe, jeśli nie idą w parze z wizerunkiem, mogą nie wystarczyć.

A zatem, jak wypadają kandydaci?
Szczerze mówiąc?……Nie najlepiej. Na 10 osób, które zapraszam na spotkania rekrutacyjne, pięknym zdrowym uśmiechem mogą pochwalić się nie więcej niż 4. Statystycznie gorzej wypadają mężczyźni oraz osoby po 40-stce. Nie mówię o hollywoodzkim uśmiechu, idealnie prostych zębach, mówię po prostu o zębach zadbanych, po higienizacji, zdrowych, czystych, białych.

Brak świadomości, inne priorytety czy …..po prostu jak nie boli to nie idę?
W Bydgoszczy i województwie kujawsko – pomorskim znajduje siedzibę coraz więcej dużych, zarówno polskich jak i międzynarodowych firm. Firmy te zapraszają do siebie klientów, audytorów, rady nadzorcze. Niewielu kandydatów do pracy w tego typu firmach firmach ma świadomość, że w relacjach z innymi, uśmiech ma duże znaczenie. A jak tu
się uśmiechać z zamkniętymi ustami lub zasłaniając usta ręką?

Rada dla kandydatów?
Pamiętacie Państwo nie tylko o cv, referencjach, dezodorancie, koszuli, krawacie, garniturze, garsonce i fryzurze. Parę dni przed spotkaniem w sprawie pracy stańcie przed lustrem, uśmiechnijcie się szeroko i odpowiedzcie sobie na pytanie: czy to, co widzę, spodoba się przyszłemu szefowi? Jeżeli nie macie 100 procentowej pewności, lepiej nie ryzykować, wiecie, co robić :).

Rozmawiała Hanna Dąbrowska z Alfa – Med, Kliniki Stomatologicznej w Bydgoszczy