Czemu jesień jest dobrym czasem na zmianę pracy?

Opublikowany: 2018/09/10

Czas wakacji i sezon urlopowy powoli zbliżają się ku końcowi – wszyscy wypoczęci, z nowymi siłami wkroczymy niedługo w okres jesienno-zimowy. Zdobytą energię warto wykorzystać na wprowadzenie zmian na polu zawodowym.

Okres wakacji to w branży rekrutacji swoisty ,,sezon ogórkowy’’. Większość Kandydatów, zamiast na swoich planach i ambicjach zawodowych, koncentruje się na wypoczynku. Z punktu widzenia osoby poszukującej pracy, taka sytuacja może wydawać się korzystna, ponieważ oznacza mniejszą konkurencję na rynku. Czy jednak na pewno?

Należy pamiętać, iż podczas wakacji często procesy rekrutacyjne w firmach zamierają lub przeciągają się z powodu urlopów pracowników działów HR oraz osób decyzyjnych. Dodatkowo, wakaty mogą być blokowane przez studentów i absolwentów, odbywających praktyki i staże zawodowe. Właśnie dlatego warto wykorzystać początek sezonu jesienno-zimowego, aby nowo zregenerowane po odpoczynku siły spożytkować na zdobycie zatrudnienia.

Dlaczego koniec wakacji to dobry czas na poszukiwanie pracy?
Po pierwsze, jest to okres, gdy firmy rezygnują z tymczasowych i sezonowych pracowników wakacyjnych i stażowych. Napływ studentów do większych miast sprawia, iż pojawiają się propozycje bardziej stałej współpracy, oferujące jednak elastyczny czas pracy, dopasowany do możliwości osób uczących się.  Takie propozycje można znaleźć nie tylko za pomocą tradycyjnych metod (portale internetowe, prasa), ale również za pośrednictwem uczelnianych biur karier.

Napływ nowych ofert dotyczy nie tylko studentów. Wraz z końcem wakacji rynek pracy ożywa. Dużo firm i działów HR decyduje się na uruchomienie nowych projektów i rekrutacji, a projekty dotychczas trwające są finalizowane – w ten sposób wzrost ilości dostępnych ofert równoważy wzrost konkurencji wśród kandydatów poszukujących pracy, Początek jesieni wyznacza również końcówkę roku, kiedy większe firmy domykają budżety i snują plany na nadchodzący rok, co oznacza zwiększone potrzeby kadrowe, aby tym planom podołać, oraz możliwość wykorzystania nadwyżek budżetowych na zatrudnienie nowych osób.

Jeśli więc myślisz o zmianie pracy, nie czekaj i wykorzystaj ten sprzyjający czas, aby uczynić następny krok ku rozwojowi swojej kariery zawodowej. Już dziś zapoznaj się z naszymi jesienno-zimowymi ofertami pracy:

Oferty pracy